Dlaczego warto słuchać, być empatycznym i szukać równowagi.

jeziowo w gorachOstatnio miałam możliwość uczestniczenia w ciekawym szkoleniu. W międzyczasie pojawiły się dobre, owocne spotkania oraz ciekawi i inspirujący ludzie. W tym wszystkim miałam nieodparte wrażenie, że wiele rzeczy kręci się wokół tematu empatii i równowagi, które w ostatnim czasie są tak bliskie mojemu sercu. Wszystkie swoje refleksje ujęłam w tym oto krótkim podsumowaniu.


Dlaczego warto słuchać, być empatycznym i szukać równowagi.

1. Empatia uczłowiecza

Czym jest empatia? Empatia jest próbą zrozumienia innego punktu widzenia, jest też próbą zrozumienia stanów emocjonalnych i spojrzenia na rzeczywistość przez pryzmat innej osoby. Empatia nie jest łatwa, ale jest konieczna. Dlaczego uczłowiecza? Każdy ludzki odruch, próba zrozumienia drugiej osoby w sytuacji w której się znajduje uwrażliwia nas samych, zmusza czasem do refleksji i czyni nas po prostu lepszymi. Bez tych zwykłych odruchów miłości czy troski nie bylibyśmy tak wyjątkowi, nie bylibyśmy ludźmi. Warto starać się empatyzować i szukać w samym sobie takich właśnie odczuć.

2. Słuchanie zaczyna się od ciszy

Cisza daje czasem dziwne poczucie dyskomfortu. Zauważ, że nie lubimy ciszy. Kiedy milkną rozmowy w towarzystwie, zawsze znajdzie się ktoś, kto „podtrzyma rozmowę”- tak jak by w tej ciszy było coś złego i nieodpowiedniego. Kiedy piszę o ciszy mam także na myśli ciszę myśli. Ślepe podążanie za różnymi myślami może mieć złe konsekwencje, ale o tym w innym tekście.

Kiedy słuchamy, mamy niesamowitą możliwość poznania opinii innych ludzi. Odkrywamy, i poznajemy też nowe rzeczy na temat samych siebie, świata. Rozpocznijmy tę lekcję od zaakceptowania ciszy i słuchania innych. Nie pędźmy w swoich myślach ani w mówieniu. Jest w Biblii piękny fragment, który doskonale ujmuje to zagadnienie. Parafrazując list Św. Jakuba możemy przeczytać, iż każdy człowiek powinien być chętny do słuchania, nieskory do mówienia, nieskory do gniewu. Z tą refleksją pozostawię Cię, byś odkrył ciszę i pozwolił jej zaistnieć w swoim życiu.

3. Siłą jest równowaga

W czasach, w których przyszło nam żyć, ciężko jest zachować balans pomiędzy rodziną, pracą i innymi obowiązkami. W natłoku spraw zapominamy o odpoczynku i zresetowaniu się. Zostaliśmy jednak stworzeniu tak, by wymusić na nas ten reset chociażby w postaci snu. Zwróć uwagę, że nie możemy funkcjonować bez niego, a jego permanentny brak prowadzi do poważnych konsekwencji. Co za geniusz! Tak banalne, a zarazem proste rozwiązanie sprawia, że nasze wewnętrzne baterie znowu nabierają mocy! Słuchajmy swojego ciała i dążmy do wypracowania swojej równowagi. Moja równowaga będzie się różnić od Twojej i tak naprawdę nie ma na nią dobrej recepty. Wszystko co robimy, róbmy w zgodzie z własnym sumieniem/przekonaniem. Dajmy sobie chwilę wytchnienia w postaci odpoczynku, może nierobienia niczego, a być może aktywnego weekendu? Poeksperymentuj sam z sobą i sprawdź, co daje Ci odpoczynek. Basen, po południowa drzemka, kawa w dobrym towarzystwie, czy ostatnio tak popularne kolorowanki dla dorosłych? Poszukaj i odkryj najbardziej odpowiednią dla siebie formę.

 

Empatia, słuchanie i odpoczynek to kwestie, które ostatnio poruszyły moje serce. A co Ty odkryłeś dla siebie w tym tygodniu? Podziel się i zainspiruj innych 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *